пʼятницю, 7 липня 2017 р.7 липня -Свято Івана Купала

За традицією, у ніч на Івана Купала проводилося безліч різних обрядів і ритуалів. І навіть сьогодні купальську ніч вважають однією з найбільш «сильних», коли все навкруги наповнюється цілющими і магічними властивостями. Основними силами є вода, вогонь і трави.
Масові купання – один з основних обрядів Іванового дня. Вважалося, що у цей день уся нечисть покидала води озер, річок і водойм, тому можна було купатися, не побоюючись нікого і нічого. До того ж, слов'яни вірили, що у цей час вода наділялася особливою магічною і цілющою силою, допомагаючи очиститися від зла і знайти міцне здоров'я. Ті, хто жили далеко від відкритих водойм, витоплювали лазні і користувалися віниками аж до наступного дня Івана Купала.

Очищаючі багаття – головна особливість купальської ночі. Давня традиція перестрибувати через кострища досі є однією з найбільш популярних і улюблених розваг. Хлопців і дівчат, які цього дня стрибали вище всіх, чекали довгі роки щастя. Також вважалося, що вогонь у цей день може позбавити від хвороби, тому було прийнято водити між багать худобу і спалювати у вогні одяг тих, хто страждає важкими недугами.Ніч Івана Купала – воістину містичне свято. Слов'яни вірили, що у цей день рослини і навіть тварини могли говорити між собою. Зборами різних трав обкурювали будинки, щоб уберегти себе від нечистої сили. Квітка Іван-да-Мар'я могла говорити людськими голосами і відлякувати злодіїв або непроханих гостей. Але особливо цінувалась папороть. Адже у цей час вона горіла дивним кольором, немов червоним полум'ям і таким яскравим, що ставало видно, як удень. Кожен, хто зірве папороть у ніч на Івана Купала, наділявся магічними силами. Але за квіткою полювали не тільки люди, але і нечиста сила, тому потрібно було бути дуже обережним.


Ворожіння – невід'ємна частина Івана Купала. Найпоширенішим ворожінням було і є ворожіння за допомогою вінків. У сплетені вінки із різноманітних трав вставлялися запалені свічки, після чого вінки спускали на воду і уважно за ними стежили: якщо вінок швидко відпливав від берега, це обіцяло довге життя і щасливе заміжжя; та, чий вінок запливав далі інших, буде щасливішою за інших; якщо свічка горіла довше інших, то це символізувало довгі роки життя; а якщо вінок тонув, то це говорило про те, що дівчина не вийде цього року заміж або суджений розлюбить її.


Слід додати, що свято Івана Купала відоме не тільки в Україні, Росії та Білорусії, а й у багатьох країнах світу. Наприклад, у Литві воно відоме як Ладо, у Польщі – Соботки, у Латвії – Ліго, в Іспанії – день Сан Хуана, в Японії – Танабата Мацурі. І у багатьох інших куточках світу це свято є чимось містичним, загадковим і чарівним, сповненим різноманітними яскравими ритуалами.


Немає коментарів:

Дописати коментар